Jak postawa ciała wpływa na Twój nastrój i odbiór przez społeczność?
Dzisiaj porozmawiamy o tym w jaki sposób Twoje ułożenie ciała, Twoje gesty, Twój wizerunek może wpływać na odbiór przez społeczeństwo oraz bezpośrednio na Twój nastrój i na emocje, które będziesz odczuwał w swoim organizmie.
Fritz Trageser niemiecki psycholog przeprowadził eksperymenty, do których wziął dwie grupy badawcze i kazał im oglądać pewien film komediowy.
Pierwszej grupie powiedział, że sprawdza zdolności psychomotoryczne i mają trzymać długopis w ustach podczas oglądania tego filmu. Mieli go trzymać wzdłuż, czyli tak jakby np. pili przez słomkę. Drugiej grupie badawczej kazał trzymać ten długopis w poprzek, czyli tak jak np. pies gryzie kość.
Wiecie co się wtedy okazało?
Potem jak oni oceniali śmieszność tego filmu. Osoby, które trzymały ten długopis w ustach w poprzek, oceniły go bardzo śmiesznie. Czyli dużo śmieszniej i bardziej pozytywnie niż osoby, które trzymały go wzdłuż.
Z czym to jest związane?
Z tym, że podczas napięcia mięśni szczęki trzymając długopis w poprzek, wytwarza się hormon szczęścia. Czyli czujesz się wesoły, ze względu na to, że Twój mózg odbiera napięcie mięśni szczęki jako to, że się uśmiechasz. Więc jeśli Twój organizm odczuł, że musisz się uśmiechnąć bo jest coś fajnego to to też ma wpływ na związki chemiczne wytwarzane w Twoim mózgu i na to, że nastrajasz się pozytywnie.
W drugim badaniu też były dwie grupy badawcze jednak nie mieli oni założenia, że będą robić coś pozytywnego…Oni mieli teraz robić coś co ich bolało, co było negatywne… Badacze razili swoich badanych prądem.
Pierwsza grupa dostała za zadanie, żeby tłumić swoją ekspresję, swoje emocje, swoją mimikę i pokazywać, że ich to nie boli. Czyli razili ich prądem, a oni mieli udawać, że nic się nie dzieje.
Druga grupa miała robić to w przeciwnym kierunku, czyli mieli pokazywać jak najbardziej emocjonalnie to, że ich to boli. Mieli krzyczeć itd. Okazało się, że po badaniu, jak już były wyniki to osoby, które tłumiły swoją ekspresję i swoją mimikę odczuwały ból znacznie słabiej niż osoby, które „udawały”, że to jest strasznie bolesne.
Tutaj mamy kolejny dowód na to w jaki sposób nasza postawa, nasza mimika, nasza ekspresja wpływa na to jakie związki chemiczne wytwarzane są w naszym mózgu i potem jaki nastrój odczuwamy w swoim organizmie.
Skolei Jordan Peterson – kanadyjski psycholog uważa, że postawa ciała jest jedną z 12 najważniejszych zasad sukcesu jeśli chodzi o nasze życie. Ze względu na to, że ta postawa determinuje to w jaki sposób społeczeństwo ocenia naszą osobę, czyli co myśli na nasz temat. A dodatkowo jeszcze determinuje naszą pewność siebie.
Można potwierdzić to bardzo prostym eksperymentem, a mianowicie…
… jeżeli mamy władczą pozę, zabieramy dużą przestrzeń swoim ciałem, czyli np. szeroko barki i ręce, głowa do góry, klatka piersiowa w przód, nogi na szerokość bioder… Ma to bezpośredni wpływ na związki chemiczne wytwarzane w naszym organizmie. Mianowicie osoby, które miały za zadanie w eksperymencie siedzieć skulone i zabierały mało przestrzeni… miały wyższy poziom kortyzolu czyli hormonu stresu oraz niższy poziom hormonu testosteronu. Dlatego właśnie ci goście, którzy chodzą na siłownie i przyjmują testosteron, potem chodzą tak pewni siebie.
Więc nawet jeśli czujesz się nieudacznikiem to nie znaczy, że zawsze musi tak być! Przez swoją postawę ciała możesz wpłynąć pozytywnie na odbiór przez społeczeństwo. Wyjdź na przód i zamanifestuj to, że jesteś gotowy do bronienia terytorium, poszerz je i przeobraź a zobaczysz, że będziesz czuł się zdecydowanie lepiej i będziesz lepiej odbierany przez wszystkich wkoło.