Czego najbardziej obawiają się ludzie w naszych czasach?

by / / bartek żukiewicz, jak byc szczesliwym, jak odnieść sukces, jak zarabiać przez internet, mateusz grzesiak, motywacja, motywowanie, praca w domu, praca w internecie, rozwijam siebie, samorozwój, szczęście, Zarabianie w internecie, zukiewicz

bartek zukiewicz, jak walczyć z lękiem, samorozwój, zarabianie w internecie, blog

Czego najbardziej obawiają się ludzie w naszych czasach?

„Odwaga to nie jest brak lęku, tylko konfrontacja z nim.”

1. Obawiają się wystąpień publicznych

Już 40% badanych amerykanów obawia się publicznych wystąpień. O dziwo w międzynarodowych statystykach wynik wynosi aż 75%!
Przyczyna jest dosyć prosta: mózg posiada obszar który odpowiada za regulację emocji a ten rozkłada na części pierwsze każdy wyraz twarzy ludzi zasiadających na widowni. Zostają odczytane dzięki temu obszarowi konkretne emocje, sytuacja stanowi zagrożenie a instynkt szepcze nam by czym prędzej uciekać.
Warto też dodać że dużo łatwiej będzie nam wystąpić przed znanym nam gronem niż przed osobami zupełnie obcymi. Już w czasach szkolnych zmuszani byliśmy do wygłaszania referatów przed klasą co niestety nie jest zbyt dużą dawką wiedzy jeśli chodzi o temat wystąpień publicznych a już o budowaniu ciekawej prezentacji nie wspominając. Według badań terapia w wirtualnej rzeczywistość może znacząco pomóc osobom które  odczuwają lęk w tych sytuacjach, a jak wiadomo nie od dziś tylko praktyka czyni mistrza więc może jest to pewien sposób na przezwyciężenie lęku.

2. Ogromny lęk przed porażką

Jak to mówią- kto nie ryzykuje te szampana nie pije, jeśli nawet nie spróbujesz to nie masz żadnej szansy na odniesienie sukcesu, tylko Ci którzy zaryzykowali mogą spodziewać się wygranej.
Nawet jeśli poniesiesz porażkę to otrzymasz z tego cenną lekcję.
Niestety czasem bywa tak że strach przez niepowodzeniem blokuje nas i nie pozwala zrobić kroku w przód.
Gdy boimy się porażki często drobne niepowodzenia wpływają negatywnie na całą sprawę, odczuwamy wstyd bo popełniamy błędy a nie wszystkie porażki świadczą o Tobie źle, bo ten kto nie popełnia błędów nie poprawia ich a co za tym idzie nie rozwija się!

3. Ludzie boją się zobowiązań

Wbrew pozorom źródeł tego strachu można doszukiwać się w latach  dzieciństwa- być może obserwowałeś wahania nastrojów rodziców a Ty nie do końca wiedziałeś czego masz się spodziewać dlatego wykształciłeś w sobie podświadomie postawę ambiwalentną wobec ludzi.
Może w Twojej rodzinie nie okazywano sobie uczuć takich jak miłość, czułość? Właśnie przez to możesz mieć teraz problem z okazywaniem uczuć innym jako osoba już dorosła. Oczywiście może mieć to również podłoże w osobach które Cie skrzywdziły np były partner a teraz trudno zaufać Ci komukolwiek na nowo.
.

4. Strach przed odrzuceniem

Jest on silnie powiązany z niską samooceną i tak jak lęk przed zobowiązaniami może wynikać zarówno z dzieciństwa, jak i ze sparzenia się na kimś w dorosłym życiu. Osoby, które odczuwają ten lęk, bywają bardzo podejrzliwe wobec partnera, paranoicznie bojąc się jego utraty. Mogą próbować nadmiernie go kontrolować albo usiłować całkowicie mu się podporządkować, byle tylko nie stracić drugiej osoby. Tego rodzaju zachowania działają na zasadzie samospełniającej się przepowiedni – im bardziej dana osoba wypiera swoją potrzebę lub stara się zmusić innych do poddania się jej woli, tym bardziej jest narażona na odrzucenie.

5. Lęk przed śmiercią

Warto zauważyć że wszystko żyjące czyli np ludzie ma cechę która ich łączy- chęć życia. A jako że jesteśmy istotami świadomymi boimy się śmierci i wydaje się to uzasadnione, zwłaszcza że nie jest to tylko strach instynktowny. Odróżnia nas to od innych zwierząt- boimy się tego co zastaniemy po śmierci. Erik Erikson wierzył w teorię która mówiła o tym, że w pewnym etapie swojego życia ludzie osiągają integralność ego. Wówczas następuje pogodzenie się z życiem jakie mamy i w pełni je akceptujemy. Jeśli podczas analizy swego dotychczasowego życia potrafisz znaleźć w nim znaczenie lub wyższy cel, możesz osiągnąć integralność. Jeśli życie swoje postrzegasz tylko i wyłącznie jako serię porażek i niewykorzystanych możliwości, możesz mieć problem z osiągnięciem integralności. Jest to bardzo ważne, ponieważ osoby, które są pogodzone z swoim życiem dużo rzadziej dotyka lęk przed śmiercią.

 

Warto pamiętać o tym że strach jest nam potrzebny. Jest to naturalny sygnał który informuje nas o zagrożeniu.
Pamiętaj jednak że strach który odczuwasz powinien być dla Ciebie ostrzeżeniem. Jednak nie powinien Cie paraliżować przez pójściem naprzód albo po prostu odczuwasz że jest nieproporcjonalny do danej sytuacji musisz nauczyć się z nim walczyć. Bo bycie odważnym nie oznacza braku lęku, oznacza konfrontacje z nim. Dbaj o siebie budując swoje zrównoważone „ja” oraz pracuj nad pewnością siebie i swojej wartości.

źródło i obrazki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP