Jak bogaci zarządzają pieniędzmi?

by / / bartek żukiewicz, blog, cartier, jak odnieść sukces, kryptowaluta, kryptowaluty, motywacja, motywowanie, opinie, pewność siebie, pieniądze, poradnik, pozytywne myślenie, rozwijam siebie, samorozwój, skuteczność działania, szczęście, tutorial, video motywacyjne, wypłata, zukiewicz
Jak bogaci zarządzają pieniędzmi?

Jak bogaci zarządzają pieniędzmi?

Dzisiaj porozmawiamy o tym jaka jest różnica pomiędzy osobami bogatymi, a osobami biednymi (oczywiście mentalnie, a nie fizycznie), pod względem funkcji pieniądza i wykorzystania pieniądza w życiu codziennym.

Przede wszystkim zasadnicza różnica jest taka, że biedni ludzie mają tylko dwie funkcje do wykorzystania pieniądza. Znają tylko dwie funkcje i dwie funkcje używają.

1) Oszczędzanie – czyli, że jakąś część z zarobionych pieniędzy wsadzają sobie do skarpety i te pieniądze leżą i nic nie robią… Czekają na słabsze dni, albo żeby wydać je na jakieś wakacje, samochód…

2) Wydawanie

Czyli tacy ludzie jak zarobią jakiekolwiek pieniądze w pracy to albo je wydają albo je oszczędzają.

Jeśli chodzi o osoby bogate (oczywiście mentalnie), czyli takie co są wyedukowane finansowo…

znają 4 funkcje pieniądza!

1) Oszczędzanie

2) Wydawanie

3) Inwestowanie – to jest bardzo ważne. Każdy bogaty człowiek część swojego zarobionego kapitału zawsze inwestuje. Czy to będzie złoto, czy srebro, czy lokaty, czy kryptowaluty, czy własna firma…zawsze oni część z tego inwestują. Nawet jeżeli mają firmę, która im przynosi zyski np. od 10 lat to zawsze część kapitału jest reinwestowana, żeby rozszerzać firmę i zarabiać jeszcze więcej, żeby otworzyć kolejną placówkę, żeby zrobić lepsze wyposażenie wnętrza, itd…

4) Charytatywność

Był kiedyś taki program na TTV „Dzień, w którym pojawiła się kasa”. Polegał on na tym, że odwiedzali rodzinę, która ma potworne długi i dawali im 50 tys. zł. Po czym obserwowali ich co oni z tymi pieniędzmi zrobią… Wiecie co się działo? Ci ludzie, którzy byli biedni mentalnie, natychmiastowo wydawali te pieniądze na głupoty, czyli szli do Media Marktu i kupowali najdroższy telewizor, laptop, xbox’a, dodatkowo jeden zrobił swojej żonie cycki sylikonowe, drugi kupił jej jakiegoś rasowego psa … Więc widzicie na jakiej zasadzie to działa.

Jeżeli bogaty człowiek dostałby te pieniądze to myślę, że by te pieniądze zainwestował, żeby je pomnożyć. Jeżeli nie potrafiłby tego zainwestować, bo nie wiedziałby jak, to zasięgnąłby wiedzy przede wszystkim w internecie, bo wiedza w internecie jest darmowa i jest wiele poradników jak zrobić coś od zera… Czyli najpierw by się wyedukował co może zrobić z tymi pieniędzmi, a potem by je zainwestował.

Dlatego powiem Ci jeszcze jak dzielą pieniądze bogaci ludzie…

Jak to można zrobić w praktyce?

Możesz np. otworzyć sobie 5 kont… Chodzi o to, żebyś miał kilka kont bankowych i żeby z automatu Twoja kasa, którą zarobisz trafiała na różne konta. Wiem, że w banku pomyślą, że jesteś debilem… tylko pamiętajcie, że to oni nie są douczeni finansowo, a nie Wy. Bo jeżeli Wy skupiacie się na edukacji finansowej, to co taki bankier zarabiający 2-3 koła może Ci powiedzieć…

Więc chodzi o to, że bogaci ludzie część swoich pieniędzy przeznaczają na różne konta. Zasada jest taka, że tych kont nie można mieszać. Jeżeli coś trafiło do konta z przeznaczeniem na coś konkretnego to nie można tego przesyłać. Więc zazwyczaj jeżeli zarabiasz ok 2-4 tys. to Twoje konto powinno wyglądać tak…:

60% → idzie na wszelkie opłaty (czynsze, jedzenie, spanie, czyli główne potrzeby niezbędne do życia)

40% → powinno być rozgraniczone na 4 po 10%:

1) 10% tego co zarabiasz powinno trafiać na tzw. KONTO AWARYJNE.

Konto awaryjne to jest takie że np. jak zaboli Cię ząb, zepsuje Ci się samochód, zaleje Ci mieszkanie, zachorujesz… To spokojnie możesz z tego konta korzystać, bo to jest takie awaryjne. Nie możesz ruszać tego konta.

Statystki mówią, że ok 50% polaków nie ma odłożonej na koncie większej sumy niż to co zarabia miesięcznie. Czyli jeżeli Ty zarabiasz 2 tys. miesięcznie to większość polaków nie ma takiej kwoty na koncie.

Pamiętaj też, że nie jest ważne ile zarabiasz. Ważne jest to ile Ci zostaje na końcu miesiąca. Bo gość, który zarabia 10 tys. miesięcznie, a wydaje 9500zł, nie jest lepszy od gościa, który zarabia 2 tys. ale oszczędza tysiąc. Bo ten gość co oszczędza tysiąc, ma co miesiąc tysiąc zł na inwestycje, a ten co wydaje 9500zł będzie miał lepszy komfort życia, ale wydaje wszystko na to, żeby żyć dzisiaj/ żeby żyć tą chwilą, która jest obecnie. Czyli nie tworzy swojej przyszłości tylko wykorzystuje wszystkie zasoby pieniężne, żeby dobry mieć komfort w swoim życiu.

2) Kolejne konto będzie to KONTO NA OSZCZĘDZANIE, czyli 10% z tego co zarabiasz powinieneś oszczędzać.

3) Kolejne 10% będzie na to żebyś INWESTOWAŁ. Jeżeli uważasz, że 60% z tego co zarabiasz nie wystarcza Ci na utrzymanie to powinieneś inwestować chociaż 5%, jeżeli nadal nie będzie Ci starczać to chociaż 2% lub 1%. Tylko chodzi o to, żebyś wypracował u siebie nawyk oszczędzania, czyli tego, że masz konkretne konta. I np. z tego oszczędzania możesz pojechać sobie na wakacje, albo kupić sobie samochód itd… Ale pamiętaj, że konto na inwestycje powinieneś mieć i co miesiąc odkładać pieniądze na inwestycje, żeby je pomnażać. To jest mega ważny nawyk i każdy bogaty człowiek z tego korzysta. Po prostu bogaci ludzie zawsze część z tego co zarabiają odkładają i inwestują dalej. Oni rozumieją, że pieniądze nie są po to, żeby pracować dla nich tylko pieniądze są po to, że mają pracować dla tych ludzi… dlatego inwestują, żeby te pieniądze pracowały dla nich.

4) Ostatnie konto (też 10 %) jest to konto przeznaczone na to żeby się BAWIĆ, czyli na głupoty. Czyli np. na to, żeby pójść sobie na imprezę, żeby sobie motor kupić, każde atrakcje powinny być brane z tego konta.

I teraz bardzo ważna zasada… jeżeli masz 10 % w skali miesiąca na głupoty, czyli np. zarabiasz dwa koła czyli masz 200zł → jeżeli wydałeś już pieniądze z tego konta to nie powinieneś ruszać już pieniędzy z innych kont.

Biedni ludzie zazwyczaj robią tak, że jak kończy się kasa na zabawę to zapożyczają się i biorą pieniądze z innych kont, żeby np. pojechać na wakacje lub kupić sobie bilet do teatru.

Jeżeli uważasz, że nie ma sensu zakładać tylu kont to sobie stwórz w Excel’u taką tabelkę i sobie pisz co miesiąc na co ile pieniędzy przeznaczasz i potem zgodnie z przeznaczeniem wydawaj te pieniądze.

To tyle jeśli chodzi o dzisiejszą zasadę. Mam nadzieję, że były to dla Ciebie wartościowe lekcje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP