Od Kazachstanu po Uzbekistan: w jaki sposób kryptowaluty są regulowane w Azji Środkowej

by / / bitcoin, blockchain, dochod pasywny, gielda, giełda, kopanie, kopanie bitcoina, kryptowaluta, kryptowaluty, mining, motywowanie, Zarabianie w internecie, zukiewicz

Od Kazachstanu po Uzbekistan: w jaki sposób kryptowaluty są regulowane w Azji Środkowej


From Kazakhstan to Uzbekistan: How Cryptocurrencies Are Regulated in Central Asia

Jak informowano 2 września, prezydent Uzbekistanu, Szawkat Mirziyojejew, nakazał utworzenie państwowego funduszu rozwoju blockchainu zwanego „zaufaniem cyfrowym”.
Wcześniej we wrześniu wszedł w życie dekret legalizujący handel kryptograficzny – również czyniąc go wolnym od podatku – oraz wydobycie w kraju, czyniąc z Uzbekistanu państwo przyjazne kryptonomii.

Ale jak utrzymuje się reszta regionu Azji Środkowej?

 Kazachstan wyraźnie wykazał zainteresowanie kryptowalutami. Według badań opublikowanych przez wyszukiwarkę Yandex w marcu, miejscowi poszukiwali terminów związanych z kryptologią, a ich liczba w tym roku jest kilka razy wyższa niż w roku 2017.
Jednak w kraju muszą jeszcze zostać określone ramy regulacyjne. Są sygnały, że sytuacja ta może się zmienić w najbliższej przyszłości: w maju prezydent Kazachstanu, Nursultan Nazarbaev, wezwał do globalnej współpracy w zakresie krypto regulacji.
Nazarbajew podkreślił, że „większość krajów aktywnie bada możliwość dostosowania kryptowaluty do obecnej konfiguracji systemów finansowych”, dodając: „Jednocześnie widzimy zupełnie odrębne działania państw w tym wydaniu. A te odmienne działania doprowadzą do nieefektywności. Konieczne jest rozpoczęcie opracowywania wspólnych zasad. ” Komentarz prezydenta był zgodny z ogłoszeniem Narodowego Banku Kazachstanu (NBK), że zamierzają zakazać handlu kryptograficznego i wydobycia w kraju. 30 marca szef CBK Daniyar Akishev oświadczył w wywiadzie dla RIA Novosti:

„W Kazachstanie Narodowy Bank jest bardzo konserwatywny wobec kryptowalut, z zadowoleniem przyjmuję tylko stosunkowo restrykcyjne przepisy. Aby to rozwinąć, chcemy zabronić kupowania i sprzedawania kryptowalut w walucie krajowej, chcemy zakazać wymiany na tym polu, chcemy zakazać wszelkiego rodzaju wydobycia „. Akishev wymienił ochronę inwestorów, przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy (AML) i know-your-client (KYC) jako główne przyczyny potencjalnego całkowitego zakazu kryptowalut. Dodał, że punkt widzenia NBK podziela „większość władz publicznych” w Kazachstanie, a jego agencja już „przygotowała” poprawki do ustawy. Blockchain Kazachstan aktywnie próbuje stać się głównym ośrodkiem blokowym w regionie: w czerwcu stolica kraju, Astana, zorganizowała „najważniejsze wydarzenie dla branży fintech w Azji Środkowej” – dużą konferencję blockchain wspieraną przez niektóre władze publiczne i Stowarzyszenie Kazachskie dla Blockchain i kryptowaluty (KABC).

 

KABC została zarejestrowana w listopadzie 2017 r. Przez co najmniej sześć organizacji, z których część jest prowadzona przez osoby, które wcześniej pracowały w lokalnych organach regulacyjnych. Koordynator koalicji uprzednio stwierdził, że ich głównym celem jest „zdefiniowanie zasad dla krypto i rynku blockchain wspólnie z organem nadzorującym”. Niektóre władze publiczne w kraju rozpoczęły już badania nad technologią kryptograficzną. W związku z tym w kwietniu Ministerstwo Finansów ogłosiło, że zamierza uruchomić bazę danych opartą na technologii blockchain, a lokalny klaster innowacji nawiązał współpracę z IBM w celu zbadania, w jaki sposób Hyperledger Fabric giganta IT może zostać wdrożony dla lokalnej gospodarki.

Kirgistan wyraźnie zakazał kryptowalut już w lipcu 2014 r., Kiedy Narodowy Bank Kirgistanu wydał oświadczenie ostrzegające, że używanie Bitcoin i innych walut wirtualnych jako formy płatności jest niezgodne z prawem krajowym: „Zgodnie z ustawodawstwem Republiki Kirgiskiej, jedynym legalnym środkiem płatniczym na terytorium naszego kraju jest waluta krajowa Kirgistanu som.” Używanie „wirtualnej waluty”, w szczególności Bitcoins jako środka płatniczego w Kirgistanie będzie być pogwałceniem prawa naszego państwa. ” Bank centralny ostrzegał również obywateli przed brakiem regulacji i niestabilnością Bitcoina. Mniej więcej w tym samym czasie bankomat Bitcoin został zainstalowany w Biszkeku przez włoskiego analityka finansowego Emanuele Costa, który argumentował, że bankomat może mieć duży wpływ na to, w jaki sposób pracownicy migrujący w Kirgistanie wysyłają pieniądze z powrotem do domu. Według Banku Światowego, emigracyjne przekazy zarobków z 2013 roku stanowiły 31% PKB Kirgistanu. Pomimo surowej postawy banku centralnego wobec krypto, waluty wirtualne są obecne w kraju. Jak powiedział Valery Tutykhin, szef Agencji Rozwoju Międzynarodowego Centrum Finansowego, 24 kg lokalnej agencji informacyjnej, inwestowanie w kryptowaluty jest możliwe w Kirgistanie: „Nasza lokalna infrastruktura rynku inwestycyjnego może być wykorzystana do legalnego inwestowania w jakiekolwiek aktywa kryptograficzne. Czy ktoś chce kupić kryptowaluty? Niech to zrobi za pośrednictwem lokalnej giełdy towarowej, a on zapłaci lokalne podatki. Czy ktoś chce pozyskać kapitał dla startupu poprzez pierwszą ofertę monet (ICO)? Niech zrobi to za pośrednictwem lokalnej giełdy. Jego zasady dotyczące listy nie są tak skomplikowane. „

 

Blockchain Pomimo niepewności regulacyjnej Republika Kirgiska okazała się przyjazna dla blokowania. Zgodnie z marcowym raportem pod tytułem „Status prawny technologii Blockchain w Kirgistanie” zleconym przez kirgiskską giełdę i Międzynarodową Agencję Rozwoju Centrum Finansowego, przygotowaną przez kancelarię prawniczą John Tiner & Partners z siedzibą w Genewie, prawo Kirgistanu nie zabraniają lub utrudniają rozwój projektów opartych na blockchain, w tym eksploracji kryptowaluty i handlu. W szczególności kirgiska giełda opracowywała projekt oparty na blockchain w celu ułatwienia handlu papierami wartościowymi i dokonywania rozliczeń w czasie rzeczywistym. Ponadto w kwietniu Państwowy Urząd Patentowy Kirgistanu (Kirgistan) ogłosił, że dokona digitalizacji zapisów patentowych i utworzy bazę danych opartą na technologii blockchain przy pomocy rosyjskiego Krajowego Centrum Koordynacji Transakcji Własności Intelektualnej (IPChain).

Regulacja Kryptowaluty nie są legalne ani zakazane w Tadżykistanie. Jednak w styczniu Narodowy Bank Tadżykistanu (NBT) wyraził swoją opinię na ten temat po raz pierwszy, nazywając Bitcoin „narzędziem finansowania terroryzmu”. „National Bank, bazując na doświadczeniach instytucji finansowych, ostrzega obywateli Tadżykistanu przed zagrożeniami związanymi z używaniem Bitcoinów” – oświadczył NBT w pisemnej odpowiedzi na usługę Tadżycki Radio Liberty. Blockchain Podczas gdy rząd Tadżykistanu wydaje się ignorować tę technologię, w kraju istnieją pewne projekty blockchain. Konkretnie, w czerwcu 2017 r. Bitspark, działający w oparciu o Hongkong, startup Blockchain, połączył siły z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), aby zbadać potencjał przekazów typu blockchain jako sposób na poprawę integracji finansowej w Tadżykistanie. Według badań Bitspark, Tadżykistan pozostaje krajem niedofinansowanym, ponieważ szacunkowo 85 procent do 90 procent populacji nie ma formalnych kont bankowych. Zamiast tego polegają oni na alternatywnych usługach do płatności krajowych i międzynarodowych, w obszarze, w którym blockchain wykazał pewien postęp.

Regulacja Nie ma konkretnych informacji na temat statusu prawnego walut wirtualnych w Turkmenistanie. Zgodnie z odpowiedziami zamieszczonymi w wątku na rosyjskim forum górniczym, na którym plakat otwierający pytał, czy można kupić kryptowaluty w Turkmenistanie, nawet rynki pozagiełdowe (OTC) są ledwo obecne w regionie. Podobno wirtualne waluty można kupić tylko za dolary amerykańskie, ale rząd aktywnie ogranicza dostęp do waluty obcej dla lokalnych firm i obywateli.

Regulacja Niedawno Uzbekistan wprowadził szereg pozytywnych regulacji prawnych dla lokalnego przemysłu krypto-graficznego, a mianowicie uznanie handlu i wydobycia, a także zwolnienie lokalnych podatników z crypto. Prezydent kraju, Szawkat Mirziyojejew, podpisał ustawę legalizującą działalność giełd kryptowalut, która weszła w życie 2 września. Zgodnie z dekretem cudzoziemcy mogą handlować kryptowalutami w Uzbekistanie poprzez utworzenie filii w kraju. Ustawa określa również minimalny wymóg kapitałowy w wysokości około 710 000 USD na rejestrację giełdy kryptowalut. Co więcej, handlowcy kryptograficzni nie będą podlegać uzbeckim regulacjom giełdowym i zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia podatków od przychodów z obrotu. Zgodnie z nowym prawodawstwem giełdy kryptowalut muszą również spełniać przepisy antyterrorystyczne i AML. Są także zobowiązani do przechowywania informacji o transakcjach kryptograficznych, danych osobowych klientów i ich korespondencji przez pięć lat. Blockchain Lokalny rząd również nie zignorował blockchainu. We wrześniu prezydent Mirziyoyev nakazał również utworzenie funduszu rozwoju stanu blockchain zatytułowanego „Digital Trust”, zgodnie z dokumentem opublikowanym na oficjalnej stronie rządowej. Głównym celem funduszu jest zintegrowanie blockchainu z różnymi projektami rządowymi, w tym z opieką zdrowotną, edukacją i kulturą. Organizacja będzie również odpowiedzialna za międzynarodowe inwestycje w uzbecką gospodarkę cyfrową. The Digital Trust będzie podobno finansowany przez Narodową Agencję Zarządzania Projektami, oprócz międzynarodowych pożyczek i grantów. Ponadto w lipcu Mirziyojejew podpisał rozkaz „O działaniach na rzecz rozwoju cyfrowej gospodarki w Republice Uzbekistanu”. Dokument zawiera zapisy dotyczące blockchain, które mają być zintegrowane z lokalną administracją publiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP